Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Patrzę na: uchodźcy cykl pokazów filmowych mający na celu przyjrzenie się obecnej sytuacji migracyjnej, bez stereotypów i uprzedzeń, ale także bez unikania trudnych tematów. Pokazom filmów towarzyszyć będą debaty przybliżające sytuacje uchodźców oraz ich drogę do Europy.

Fundacja Przestrzeń Wspólna zaprasza na dwa pokazy filmowe i towarzyszące im debaty.
Pokazy odbędą się w Kinie Muza.

O godz. 9.00 zostanie w ramach specjalnego pokazu dla szkół zostanie wyświetlony film Bekas, reż. Karzan Kader.
Film jest przeznaczony dla młodych widzów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Bekas, reż. Karzan Kader | Szwecja, Finlandia, Irak 2012, 92’
Podczas emisji filmu Superman w lokalnym kinie dwaj bezdomni chłopcy, Zana i Dana, dostrzegają przez otwór w dachu bohatera z wielkiego ekranu – Supermana. Bracia postanawiają wyruszyć do Ameryki i sprowadzić nadczłowieka do miasteczka. Przygotowują się do tego nader pieczołowicie – młodszy Zana sporządza listę osób, które zasługują na ukaranie przez filmowego bohatera, Dana zaś dba o praktyczne kwestie podróży – pieniądze, paszporty i bilety. Mimo napotykanych trudności bracia nie poddają się. Tak silne jest ich marzenie, by wyruszyć w drogę i spotkać superbohatera.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=VPre6KTyGas

Po filmie odbędzie się spotkanie: Dzieci wojny. Sytuacja uchodźców z Syrii.
Konflikty wywołują dorośli, ale oddziałują one i głęboko odciskają swoje piętno zwłaszcza na dzieciach. Przerwane dzieciństwo, głód, śmierć bliskich, tego doświadczają dzieci w trakcie działań wojennych.
W trakcie spotkania przedstawiona zostanie sytuacja osób uciekających z Syrii ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci i młodzieży.

Wstęp na projekcje jest darmowy, wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie. Decyduje kolejność zgłoszeń (miejsc w kinie jest 160). Zapisy mailowe pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem Poznań.

O godzinie 18:30 rozpocznie się projekcja filmu Salam Neighbor, reż. Zach Ingrasci, Chris Temple.

Salam / Salam Neighbor, reż. Zach Ingrasci, Chris Temple | USA, Jordania 2015, 75’
Chris Temple i Zach Ingrasci postanowili pokazać Zachodowi, jak to jest żyć w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – Za’atari w Jordanii, 11 kilometrów od granicy z Syrią. Młodzi filmowcy postawili sobie za cel zamieszkać w obozie w namiocie i zdobyć zaufanie uciekinierów z Syrii. Okazało się to łatwiejsze niż zakładali, spotkało ich ciepłe przyjęcie i otwartość. Powstał film szczery i intymny, pokazujący codzienne zmaganie się z rzeczywistością i ludzi starających się żyć normalnie mimo traumy czającej się w każdym wspomnieniu.
Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=1NMdHFhKPGE
Pokaz zorganizowany dzięki uprzejmości MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Filmowi towarzyszyć będzie debata: Zagrożone wartości? Co kryzys migracyjny mówi o Europejczykach i Europejkach?
W dyskusji medialnej, ale też tej toczącej się w mediach społecznościowych dotyczących obecnej sytuacji migracyjnej, pojawia się zagadnienie: „Uchodźcy zagrażają naszym wartościom”. W trakcie debaty zastanowimy się jakie wartości są zagrożone? Czy grozi nam niebezpieczeństwo? Czy osoby wyznające różne religie i pochodzące z różnych kręgów kulturowych mogą wspólnie funkcjonować?

Wstęp wolny. Odbiór wejściówek na seans godzinę przed projekcją w kasie kina.

Działania Patrzę na: uchodźcy odbywają się w ramach projektu Uchodźcy? Zapraszamy!
Projekt Uchodźcy? Zapraszamy! jest realizowany przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej w partnerstwie z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej i Fundacją Przestrzeń Wspólna w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

KIEDY: 21 kwietnia 2016
GDZIE: Kino Muza, ul. Św. Marcin 30
ORGANIZATORZY:  Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja Przestrzeń Wspólna

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.