Dodał: |
Aktualizacja: |
Oceń: 0 0

Ethno Port Poznań Festiwal to coroczny poznański festiwal world music organizowany przez poznańskie Centrum Kultury Zamek.
W tym roku w programie znajdziesz cykl spotkań i dyskusji połączonych z prezentacją filmów poświęconych tematyce uchodźców.

 

W ramach festiwalu organizatorzy przygotowali dwa pokazy filmowe oraz dwie towarzyszące im dyskusje.

I. UCHODŹCY - JAK POKONYWAĆ UPRZEDZENIA I STEREOTYPY?

 

18.06. godz. 12:00 / Nowe Kino Palacowe
przedpremierowy pokaz filmu „WSZYSCY ALBO NIKT”, reż. Kheiron, Francja, 2015, 102’ oraz spotkanie z przedstawicielami organizacji próbujących wpływać na społeczne nastawienie wobec problemu uchodźców

„Wszyscy albo nikt” to przewrotna komedia o perypetiach irańskiej rodziny we Francji. Nominowany do Cezara debiut Kheirona, popularnego nad Sekwaną komika irańskiego pochodzenia, jest słodko-gorzką refleksją nad kwestią multikulturowości. Tragikomedia bazuje na prawdziwej historii Hibata Tabiba, w którego wciela się... rzeczywisty syn bohatera, gwiazda stand-upu i emitowanego w Canal+ sitcomu „Bref”, Kheiron.
Akcja zawiązuje się na początku lat 80. W wyniku irańskiej rewolucji islamskiej, skutkującej obaleniem szacha Mohammada Rezy Pahlawiego przez zwolenników ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, bohater wraz z żoną Fereshteh (w tej roli znana z „Proroka” Leïla Bekhti) i synkiem jest zmuszony wyemigrować z kraju do Francji. Tutaj, w powiecie Seine-Saint-Denis, przybysze próbują zasymilować się z lokalną społecznością.
„Wszyscy albo nikt” to film bardzo potrzebny w dzisiejszych czasach, pozwalający lepiej zrozumieć problemy bliskowschodnich migrantów.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z przedstawicielami organizacji próbujących wpływać na społeczne nastawienie wobec problemu uchodźców. W dyskusji udział wezmą:

Draginja Nadażdin - pochodzi z Mostaru w Hercegowinie (była Jugosławia). Absolwentka Etnologii na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie prowadzi tam zajęcia w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej. Jest dyrektorką Amnesty International w Polsce.

Karima Kanjo - urodziła się i wychowała się w Syrii, w mieszanej rodzinie polsko-syryjskiej, chrześcijańsko- muzułmańskiej. Z wykształcenia informatyczka, pracowała jako lektor na uczelni w Aleppo, gdzie uczyła dzieci i dorosłych. Od 2013 roku z powodu wojny w Syrii mieszka w Polsce. Prowadzi zajęcia warsztatowe i szkolenia na temat Islamu i kultury arabskiej. Współpracuje z kilkoma fundacjami, w tym m.in. z: Fundacją Ocalenie, Różnosfera. Brała udział w programie „Rozmawiajmy o uchodźcach” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Paweł Cywiński - orientalista, kulturoznawca, geograf. Redaktor działu „Poza Europą” w Magazynie „Kontakt” i współpracownik Polskiego Radia RDC. Współtworzy pracownię odpowiedzialnej podróży post-turysta.pl oraz portal poświęcony tematyce uchodźczej uchodzcy.info.

Moderator: Natalia Bloch

O godzinie 18:00 odbędzie się ponowna projekcja filmu.

II. UCHODŹCY - JAK SKUTECZNIE POMAGAĆ?

19.06. godz.12:00 / Nowe Kino Pałacowe
przedpremierowy pokaz filmu „FUOCOAMMARE”, reż. Gianfranco Rosi, Włochy, 2016, 108’

„Fuocoammare” to nagrodzony na tegorocznym Berlinale Złotym Niedźwiedziem, najnowszy film mistrza dokumentu społecznego - Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”).
Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.
Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów oraz tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi. Jednych i drugich udaje nam się poznać. Przy okazji dowiadujemy, jak różnią się ich definicje pewnych pojęć, takich jak: miejsce na ziemi, dom czy ojczyzna. Rosi nie stawia na spektakularność. Woli powoli, lekko, bez pośpiechu i fajerwerków dotrzeć do tego, co pomijają sensacyjne media. „Fire At Sea” nareszcie pozwala nam przekonać się naocznie, kim są ci, o których huczą gazety i Internet, a o których tak naprawdę nic nie wiemy. Rosi zapewnia nam wartościowe i przejmujące spotkanie.
Jak powiedziała w Berlinie przewodnicząca jury Meryl Streep: „to film niezbędny i ważny, pokazujący, jak wielką rolę może odegrać dziś dokument”.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z osobami zaangażowanymi w praktyczną pomoc niesioną uchodźcom. W dyskusji udział wezmą:

Katarzyna Czarnota - doktorantka w Instytucie Socjologii, działaczka społeczno-polityczna, współautorka badań dotyczących zjawiska segregacji migrantów ekonomicznych pochodzenia romskiego zamieszkujących koczowiska w Polsce. Współorganizatorka oddolnej pomocy na szlakach uchodźców.

Magdalena Nimer - reporterka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, z wykształcenia psycholog. Publikowała w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej. We wrześniu 2015 roku spędziła dwa tygodnie na dworcu Keleti w Budapeszcie. Była na granicy węgiersko-austriackiej, jak i w dniu zamknięcia granicy węgiersko-serbskiej. Wyruszyła szlakiem uchodźców do Serbii, Chorwacji i Macedonii. Była na wyspach Chios, Lesbos, poprzez Ateny podróżowała aż do Berlina. Od lutego 2016 roku zajmuje się sytuacją uchodźców w Turcji, głównie w miejscowościach, takich jak: Reyhanli, Antakya, Gaziantep, Stambuł.

Dominik Wach - politolog specjalizujący się w tematyce migracyjnej i bliskowschodniej, od 8 lat zajmujący się zawodowo integracją uchodźców. Stypendysta projektu Ośrodka Badań nad Migracjami UW „IMINTEG ‒ w poszukiwaniu modeli związków pomiędzy politykami imigracyjną i integracyjną”. Były obserwator praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Moderator:Tomasz Lisiecki

O godzinie 18:00 odbędzie się ponowna projekcja filmu.

 

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.