Dodał: |
Oceń: 0 0

Kim są ci, których się boimy?
Czego powinniśmy się bać, a czego nie musimy?
Co wiemy o Syryjczykach, Afgańczykach i o toczących się w ich krajach wojnach?
Muzułmanie - więcej nas łączy czy dzieli?
Czy da się pomagać ludziom w potrzebie nie sprowadzając na siebie zagrożenia? A co wówczas, gdy ono jednak jest?
Czy w ogóle należy stawiać takie pytania?

 

 

MIĘDZY POWINNOŚCIĄ A STRACHEM

Zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Tochmanem, reporterem, świadkiem dramatu mieszkańców Bliskiego Wschodu. Na początku września był na dworcu Keleti w Budapeszcie, był pod węgiersko-austriacką granicą. Wcześniej zjeździł obozy dla syryjskich uchodźców w Jordanii – owocem tej podróży jest m.in. książka ‘Kontener’, napisana wespół z Katarzyną Boni.
Spotkanie, na którym chcielibyśmy przyjrzeć się naszym zbiorowym lękom i odpowiedzieć na pytania, przed którymi stajemy, poprowadzi Marcin Kącki, dziennikarz Gazety Wyborczej.

Przy okazji spotkania będzie można kupić książkę Wojciecha Tochmana i Katarzyny Boni pt. 'Kontener', opisującą realia obozów dla uchodźców w Jordanii.

Wojciech Tochman (ur. 12 kwietnia 1969 r w Krakowie) – reporter, autor non-fiction. Debiutował, jako licealista, w tygodniku „Na przełaj” (1987) reportażem o szkolnej szatni. Do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” zaprosiła go Hanna Krall (1990). Wraz z Lidią Ostałowską, Beatą Pawlak, Mariuszem Szczygłem, Jackiem Hugo-Baderem i kilkoma innymi znakomitymi autorami – pod kierunkiem Małgorzaty Szejnert, która przejęła od Krall reportaż w „Gazecie” – tworzył jedną z najbardziej wyrazistych grup reporterskich w historii polskiej prasy. W tym czasie, na zaproszenie Ryszarda Kapuścińskiego, uczestniczył w międzynarodowych warsztatach Mistrza, zorganizowanych przez Open Society Institute (1997-1998). Pracując w „Gazecie Wyborczej” wydał dwie książki: „Schodów się nie pali” (2000) i „Jakbyś kamień jadła” (2002). Po odejściu z „Gazety ” (2004) opublikował kolejno następujące pozycje: „Córeńka” (2005), „Wściekły pies” (2007), „Bóg zapłać” (2010), „Dzisiaj narysujemy śmierć” (2010) , „Eli, Eli” (2013) oraz (wspólnie z Katarzyną Boni) ”Kontener” (2014). Jego teksty zostały zamieszczone w licznych antologiach w Polsce i za granicą.
Poza Polską pracował na Litwie, Białorusi, w Niemczech, Macedonii, Serbii, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Rwandzie, Jordanii, Indonezji, Wietnamie, Kambodży, Laosie i na Filipinach.
Jest tłumaczony na kilkanaście języków, w tym m.in. na angielski, francuski, włoski, niderlandzki, rosyjski, ukraiński i czeski.
Współtworzył na antenie TVP1 program „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie” (1996-2002), w którym – także jako prowadzący – poszukiwał ludzi zaginionych. Z jego inicjatywy powstała (1999) Fundacja Itaka – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, gdzie pracował jako wolontariusz przez następnych dziesięć lat. Obecnie zasiada, także społecznie, w Radzie Fundacji.
Założył, wspólnie z Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem, Instytut Reportażu (2009), gdzie wykłada w Polskiej Szkole Reportażu i angażuje się w działalność Faktycznego Domu Kultury oraz kluboksięgarni „Wrzenie świata”. Razem z Mariuszem Szczygłem pracuje w radzie wydawnictwa Dowody na Istnienie, które działa również w ramach Instytutu Reportażu.
Publikuje w „Dużym Formacie” – magazynie reporterów „Gazety Wyborczej”.
(http://tochman.eu/ )

Wstęp wolny.
Rezerwacja miejsc:
tel: 0-61 855 20 86 lub mailowo: teatr@osmego. art.pl
Miejsce spotkania: Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.