Dodał: |
Oceń: 0 0

Polska edycja miesięcznika społeczno-politycznego Le Monde Diplomatique oraz Kolektyw Rozbrat zapraszają na spotkanie "Uchodźcy – polityka, historia, aktualna sytuacja, działanie". Debata odbędzie się 23 października ( piątek) o godzinie 18:30 w Teatrze Polskim w Poznaniu.Uchodźcy – polityka, historia, aktualna sytuacja, działanie.

Celem debaty jest wprowadzenie do problematyki związanej z bieżącą, a także przeszłą migracją do Europy. W trakcie dyskusji postawimy pytanie o genezę i geopolityczny kontekst aktualnego kryzysu uchodźczego, a także o rolę, jaką obecnie pełnią rządy europejskie oraz instytucje ONZ. Szczególnie interesować nas będzie to, na ile obecny kryzys można uznać za zjawisko wyjątkowe, a na ile stanowi on integralny element sprawowania władzy i podtrzymywania hierarchii społecznych, kulturowych i ekonomicznych, także w społeczeństwach, które chlubią się swoim demokratycznym charakterem. Aktualnym kontekstem będą tutaj relacje ze szlaku, którym uchodźcy przemierzają Bałkany. Na zakończenie zejdziemy na poziom lokalny – podejmując dyskusję na temat Poznania i tego co powinniśmy robić i jak działać.
Podczas spotkania odbędzie się również wystawa fotografii Attili Husejnowa z Serbii oraz Węgier, a także prezentacja wywiadów wideo z migrantami i migrantkami przeprowadzonych w ostatnich tygodniach na tymczasowym macedońsko-serbskim przejściu granicznym w Preszewie.

W dyskusji wezmą udział:

Przemysław Wielgosz – redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique

Michał Grosz – współorganizator oddolnej pomocy na szlakach uchodźców. Ostatnie tygodnie spędził na kilku bałkańskich przejściach granicznych biorąc udział w akcjach solidarnościowych i pomocy interwencyjnej.

Monika Bobako – doktor filozofii, absolwentka UAM oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie. Adiunkt w Pracowni Pytań Granicznych UAM w Poznaniu. Autorka książki Demokracja wobec różnicy. Multikulturalizm i feminizm w perspektywie polityki uznania, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2010. Interesuje się problematyką globalnych nierówności, kwestiami rasy i rasizmu, w tym współczesnej islamofobii, oraz problemami świata postkolonialnego, szczególnie społeczeństw muzułmańskich. Zajmuje się także problematyką feministyczną, zwłaszcza w kontekście filozofii politycznej i socjologii wiedzy. Obecnie w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt badawczy „Współczesna humanistyka wobec problemu islamofobii w Europie”. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w krajach Maghrebu.

Jacek Fenderson – członek kolektywu No Border. Współorganizator akcji solidarnościowych z migrantami i migrantkami w polskich ośrodkach detencyjnych.

Natalia Bloch – Natalia Bloch - Migrant Info Point w Poznaniu i Centrum Badań Migracyjnych UAM; zajmuje się antropologią mobilności, w tym uchodźstwa i migracji

Moderacja: Katarzyna Czarnota

Organizatorzy spotkania: Polska edycja miesięcznika społeczno-politycznego Le Monde Diplomatique, Kolektyw Rozbrat, Teatr Polski.

Kryzys uchodźczy, który objawił się na granicach Unii Europejskiej latem tego roku, trwa w rzeczywistości już od kilkunastu lat. Miliony ludzi szukają ratunku przed wojnami rozpętanymi przez USA i ich sojuszników w imię kontroli nad złożami ropy naftowej i strategicznych szlaków komunikacyjnych. Miliony innych migrantów od dziesięcioleci żyją w obozach, bez możliwości powrotu do swoich krajów, które padły ofiarą neokolonialnej polityki Zachodu. Krajobraz Bliskiego Wschodu od lat usiany jest obozami dla uchodźców, a wojna w Syrii sprawiła, że ich liczba gwałtownie wzrosła. Przez lata Europa nie chciała dostrzegać tej tragedii. Dziś niewielka cześć ofiar, także naszej agresji, dotarła do Europy przypominając nam o współodpowiedzialności klasy rządzącej państw członkowskich Unii Europejskiej za niekończące się cierpienia mieszkańców Syrii, Iraku, Palestyny czy Jemenu. Dopiero sięgając politycznych i ekonomicznych korzeni obecnej sytuacji będziemy w stanie zrozumieć co się dzieje i, co za tym idzie, działać skutecznie.

Gdy w 1999 roku, podczas wojny w Kosowie, do Macedonii uciekło około 200 tysięcy uchodźców, na granicy kosowsko-macedońskiej utworzono obozy przejściowe podobne do tych, które dzisiaj funkcjonują w Gevgeliji i w Tabanowcach. Jak twierdzi jeden z pracowników Macedońskiego Czerwonego Krzyża, wtedy obozy te były znacznie lepiej zaopatrzone. Nie brakowało wody, ani paczek żywieniowych, na posterunku byli lekarze, którzy dysponowali odpowiednią ilością leków i opatrunków. Dzisiaj brakuje wszystkiego. UNHCR zajmuje się głównie dostarczaniem koców i plandek ze swoim logo, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że jest obecny wszędzie. Rządy państw tranzytowych oraz krajów należących do UE pomagają niemrawo. Przerodzeniu się obecnej sytuacji w poważny kryzys humanitarny zapobiegają samoorganizujący się wolontariusze, działający głównie dzięki nieoficjalnym donacjom. Uchodźcy wtłaczani są w niezrozumiałą machinę biurokratyczną na każdym etapie swojej podróży, ich swoboda poruszania się jest bardzo ograniczona przez co skazani są na pomoc z zewnątrz.

Na spotkaniu postaramy się dokładnie opowiedzieć o tym jak wygląda organizacja przeprawy uchodźców i migrantek z Turcji do Niemiec i innych krajów europejskich oraz zastanowimy się nad tym jakie mogą za tym stać polityczne przyczyny.

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1111376672214831/

Skomentuj

Projekt ‘MIEJSKI SYSTEM INFORMACYJNY I AKTYWIZACYJNY DLA MIGRANTÓW’ jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW realizowany był w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt LOKALNE POLITYKI MIGRACYJNE - MIĘDZYNARODOWA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ W ZARZĄDZANIU MIGRACJAMI W MIASTACH był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

Projekt ‘WARSZAWSKIE CENTRUM WIELOKULTUROWE’ był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich oraz budżetu państwa. Wyłączna odpowiedzialność spoczywa na autorze. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji.

LOKALNE MIĘDZYSEKTOROWE POLITYKI NA RZECZ INTEGRACJI IMIGRANTÓW Projekt realizowany był przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.